Vlajka Míru

Je symbolem Rerichovy smlouvy (Pakt Rericha). Tento velký humanitární ideál poskytuje v oblasti kulturních výdobytků lidstva stejná práva na ochranu jako zaručuje Červený kříž při ochraně zdraví a života člověka.

Vlajka Míru zobrazuje tři plné kruhy obklopené kruhem purpurové barvy na bílém pozadí. Z mnoha národních a individuálních interpretací tohoto symbolu jsou nejběžnější interpretace jednoty náboženství, umění a vědy jako aspektů Jedné Kultury, kterou je okolní kruh; nebo interpretace spojení minulosti, současnosti a budoucnosti v jednom kruhu Věčnosti. Tyto dva výklady jsou rovnocenné, představují syntézu života, která je skutečným a pravdivým konceptem.

Křesťané vidí v symbolu Vlajky náznak Svaté Trojice, podle které je Bůh Otec, Syn a Duch svatý, navzdory trojici jedním Bohem. Sám Rerich tvrdil, že znamení, které vybral pro Vlajku Míru, se nachází v mnoha kulturách a všude je jeho význam blízký konceptu Svatosti, univerzálního principu a syntézy. Je to znak pravdy, univerzálního poznání a blaha.

V konceptu Agni Jógy znak Vlajky Míru může být interpretován jako symbol velké Syntézy, spojení tří světů v člověku: fyzického nebo materiálního, Jemnohmotného nebo astrálního a Ohnivého Světa. Všechny tři světy jsou z hlediska velké Syntézy rovnocenné a člověk přechází na cestě vnitřní přeměny jednotlivými stupni poznání všech tří světů až po jejich Jednotu či Syntézu. Sjednocení tří světů pomocí Ohnivých energií (Agni) je reálným základem, na kterém se člověk plnohodnotně a právoplatně sloučí, na základě kosmických zákonů, s proudem kosmické Evoluce a podílí se jako vědomý subjekt na kosmické Tvorbě.

N.K.Rerich – Madona Oriflama (Мадонна Орифламма, 1932)
Znak Vlajky Míru – The Banner of Piece ( N.K.Rerich)
0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *